( Swedish, 1865 - 1960 )
Fat
ceramics
diameter
monogrammed and dated NEL 96
Smärre slitage och glasyrmistor.
Provenance:
Rörstrands samling No 198 Gustaf Löfbergs samling. Uppsala Auktionskammare har under vår onlinekvalitetsauktion i januari äran att försälja ett flertal objekt med proveniens Einar Ödmans samling. Einar Ödman var åttonde generationen glasbruksarbetare vid bruket i Limmared och kom att få ett stort intresse för glas men också svensk keramik och andra antikviteter. Som en sann eldsjäl var han också drivande i arbetet att grunda det som idag är glasets hus i Limmared och sprida kunskapen om det arbete som pågått vid glasbruket. Sitt intresse för svenskt konsthantverk och samlandet av detta närde han under hela sitt vuxna liv. Som en van besökare hos antikhandlare och på auktioner valde Einar omsorgsfullt ut det som kom att bli en imponerande samling av i många fall unika objekt. I auktionens samling finner vi ett flertal viktiga svenska konsthantverksföremål med tyngdpunkt på det sena 1800-talet. Ur samlingen ingår bland annat ett flertal föremål med proveniens Rörstrandssamlingen samt Gustaf Löfbergs samling. Flertalet föremål med ursprung från glasbruket i Limmared finns också representerade. När samlingen nu går på auktion erbjuds ett unikt tillfälle att förvärva viktiga föremål från svensk konsthantverksindustris gryning.
Fat 1896
Vas 1900
Vase 1900
Lampunjalka
Vas 1914
(German , b. 1884 - d. 1950)
( Colombian , b. 1932 )
( Italian , b. 1933 - d. 1963 )
( Italian , b. 1697 - d. 1768 )
(Flemish , b. 1564 - d. 1637)
( French , b. 1796 - d. 1875 )
( Spanish , b. 1881 - d. 1973 )
( American , b. 1928 - d. 1987 )